Our range of products include aluminium armoured cable, polycab pvc insulated aluminum armoured cable, pvc insulated armoured cable, round aluminium cable, polycab aluminium armoured cable and single core aluminium armoured cable.
₹ 335 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 70 sqmm |
| Brand | Polycab |
| Conductor Size (mm²) | 70 mm² |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Cable Length | 100 meter |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Conductor Material | Aluminium |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Conductor | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Power |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 35 sq mm |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Type | Stranded |
| Armouring | Steel Strip |
| Armouring Type | GI Steel Strip |
| Application | Power Cable |
| Number of Cores | 4 Core |
| Material | Aluminum |
| Packaging Type | Roll |
| Power/Voltage | 1100V |
| Flame Retardant | Yes |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Insulation Grade | FR PVC |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Power |
| Country of Origin | Made in India |
| Insulation Material | PVC |
| Armoured | Yes |
| Cable Length | 500 m |
| Length | 100 m |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 475 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 185 sqmm |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armouring Type | GI Steel Strip |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Application | Underground Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Packaging Type | Roll |
| Cable Shape | Round |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Power |
| Insulation Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
We provide most premium quality Aluminium Armoured Cables with the best in class standards and performance available
Features:-
₹ 225 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 50 Sq.mm |
| Brand | Polycab |
| Insulation Material | XLPE |
| Rated Voltage | 1.1 kV |
| Armouring Type | Un Armoured |
| Conductor Type | Stranded |
| Cable Shape | Round |
| Conductor Material | Aluminium |
| Number of Cores | 4 Core |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 1000 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Armouring | Unarmoured |
| Packaging Type | Drum |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Standard | IS 7098 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 142 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size (mm²) | 25 mm² |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Cable Length | 100 meter |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armouring Type | GI Steel Strip |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Number of Cores | 4 Core |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 1100 V |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Packaging Type | Drum |
| Standard | IS 7098 |
| Conductor | Aluminium |
| Brand Name | Usha |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 120 sqmm |
| Number of Core | 1 |
| Size | 120 sqmm |
| Brand | KEI |
| Rated Voltage | 1.1 kV |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Type | Stranded |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 1000 meter |
| Outer Sheath | HR PVC |
| Packaging Type | Drum |
| Conductor | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 95 sqmm |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Aluminum |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 Volt |
| Packaging Type | Drum |
| Standard | IS 7098 |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 190 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 35 sqmm |
| Brand | Polycab |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Cable Length | 1000 meter |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Cores | 4 Core |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Conductor | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 515 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 185 sqmm |
| Brand | Havells |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Cable Length | 500 meter |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armouring Type | GI Steel Strip |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Application | Power Cable |
| Packaging Type | Roll |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Conductor | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Industrial |
₹ 135 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 35 sqmm |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Rated Voltage | 1.1 kV |
| Conductor Type | Stranded |
| Armouring | Aluminium Wire |
| Application | Power Cable |
| Insulation Grade | FR PVC |
| Standard | IS 7098 |
₹ 175 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 120 sq. mm |
| Brand | Gloster |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 1000 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Standard | IS 7098 |
| Packaging Type | Drum |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 145 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 50 sq mm |
| Brand | Finolex |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armouring Type | Steel Strip (FY) |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Flame Retardant | Yes |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Outer Sheath | FR |
| Packaging Type | Drum |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor | Aluminium |
| Conductor Type | Stranded |
| Standard | IS 7098 |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 316 / Meter Get Latest Price
| Core Count | 3.5 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Size | 95 sq.mm |
| Armouring Type | Armoured |
| Fire Retardant Properties | FR |
| Conductor Stranding | Solid |
| Is Armoured | Yes |
| Applicable Standards | Aluminum |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Cable Standard | IS 7098 Part 1 |
| Cable Shape | Round |
| Brand | KEI |
| Insulation Material | PVC |
| Packaging Type | Drum |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 1100 V |
| Type | Cable |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Conductor | Aluminium |
| Brand Name | Rallison |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1050 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 11 kV |
| Number of Cores | 3 Core |
| Phase Conductor Size | 185 sq.mm |
| Phase Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Size | 50 sq mm |
| Length | 70 Sqmm |
| Material | Aluminium |
| Neutral Size | 185 sq.mm |
| Voltage Rating | 11 KV |
| Messenger Material | AAAC |
| Type | HT AB Cable |
| Number Of Phases | Three Phase |
| Phase | Single Phase |
₹ 163 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Cable Shape | Round |
| Packaging Type | Drum |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
| Standard | IS 7098 |
| Conductor | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 278 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Size | 70 sq.mm |
| Core Count | 4 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Length | 200 m |
| Insulation Material | XLPE |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Conductor Stranding | Multistranded |
| Is Armoured | Yes |
| Color | Black |
| Sheath Material | FR PVC |
| Cable Standard | IS 7098 |
| Application | Underground |
| Type | LT Power Cable |
| Brand | RR Kabel |
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Number of Core | 4 |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Brand | KEI |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Aluminium |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Conductor | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 423 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Size | 1.5 sq mm |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Number of Cores | 4 Core |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Cable Shape | Round |
| Conductor | Aluminium |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Power |
| Insulation Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 495 / Meter Get Latest Price
| Number of Core | 4 |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Size | 95 sq mm |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Cable Shape | Round |
| Standard | IS 7098 |
| Conductor | Aluminium |
| Cable Application | Power |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 552 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 11 kV |
| Conductor Size | 185 sqmm |
| Conductor Material | Aluminum |
| Brand | Polycab |
| Insulation | XLPE |
| Core Count | 3 Core |
| Insulation Material | XLPE |
| Screen Type | Copper Wire |
| Voltage Rating | 11 KV |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Is Armoured | Yes |
| Armour Material | GI Steel |
| Cable Standard | IS 7098 Part 2 |
| Inner Sheathing | FR |
| Application | Underground |
| Number of Cores | 3 Core |
₹ 234 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 50 sq.mm |
| Brand | KEI |
| Insulation Material | XLPE |
| Armouring | Armoured |
| Fire Retardant Properties | FR |
| Conductor Material | Aluminum |
| Conductor Stranding | Solid |
| Is Armoured | Yes |
| Insulation | XLPE |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Standard | IS 7098 Part 1 |
| Cable Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Protection Type | Shielded |
| Voltage Rating | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 185 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 185 sq. mm |
| Brand | Gloster |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Material | Aluminium |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Is Armoured | Yes |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Standard | IS 7098 |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 100 Meter
Neeraj Gupta
Bansal Electricals
Ground Floor, 1559-B, 1559-B/1, Bhagirath Palace, Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India