Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer kei copper xlpe armoured cables, 1.5 sq mm copper armoured cable, copper armoured cable, polycab 4 core 25 sq mm copper armoured cable, 11 kv 3 core x 185 ht xlpe cable and 3 core x 300 sq. mm 11kv ht cable.
₹ 3325 / Meter Get Latest Price
| Cable Length | 500 m |
| Conductor Size | 95 sq mm |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Brand | KEI |
| Type | LT Power Cable |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Stranding | Multistranded |
| Is Armoured | Yes |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Power |
| Temperature Rating | 90 Deg C |
Minimum order quantity: 100 Meter
We provide most premium quality KEI Copper XLPE Armoured Cables with the best in class standards and performance available.
₹ 865 / Meter Get Latest Price
| Core Count | 24 Core |
| Conductor Size | 1.5 sq mm |
| Cable Length | 100 meter |
| Insulation Material | XLPE |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Application | Control Cable |
| Brand | KEI |
| Voltage | 1100 V |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Packaging Type | Drum |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Conductor | Copper |
Minimum order quantity: 100 Meter
We provide most premium quality 1.5 sq mm Copper Armoured Cable with the best in class standards and performance available.
₹ 237 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 4 sq.mm |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Conductor Type | Stranded |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE, PVC |
| Fire Resistant | Yes |
| Brand | Polycab |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Outer Sheath | FRLS |
| Is It Armoured | Armoured |
| Insulation | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Conductor Material | Copper |
Minimum order quantity: 100 Meter
We provide most premium quality Copper Armoured Cable with the best in class standards and performance available.
Features:
₹ 1726 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 50 sq mm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armouring Type | Steel Strip (FY) |
| Brand | KEI |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Sheath Type | FRLS |
| Packaging Type | Drum |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Type | Stranded |
| Standard | IS 7098 |
Minimum order quantity: 100 Meter
We provide most premium quality Copper Armoured Cable with the best in class standards and performance available.
Features:
₹ 960 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Number of Core | 4 |
| Conductor Size (mm²) | 25 mm² |
| Conductor Size | 25 sq.mm |
| Size (Cross-Sectional Area) | 25 sq.mm |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Application | Underground Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Brand | Polycab |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Sheath Type | FRLS |
| Packaging Type | Drum |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Power |
| Country Of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 1000 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Size | 180 sq mm |
| Conductor Material | Aluminum |
| Number of Cores | 3 Core |
| Brand | Polycab |
| Type | HT Power Cable |
| Core Count | 3 Core |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Cable Standard | IS 7098 Part 1 |
| Armour Material | GI Steel |
| Application | Underground |
| Inner Sheathing | FR |
₹ 1347 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 11 kV |
| Conductor Size | 70 sqmm |
| Conductor Material | Aluminum |
| Brand | KEI |
| Insulation Material | FR |
| Insulation | XLPE |
| Core Count | 3 Core |
| Screen Type | Copper Tape |
| Conductor | Aluminium |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Cable Standard | IS 7098 Part 2 |
| Number of Cores | 3 Core |
₹ 849 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 11 kV |
| Cross Sectional Area | 70 Sq.mm |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 70 sqmm |
| Core Count | 3 Core |
| Conductor Material | Aluminum |
| Insulation | XLPE |
| Insulation Material | XLPE |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Type | HT Power Cable |
| Series | Polycab LT |
| Sheath Material | FR PVC |
| Cable Standard | IS 7098 |
| Application | Underground |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1035 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Size | 25sqmm |
| Number of Cores | 4 Core |
| Number of Core | 4 Core |
| Core Count | 4 Core |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Series | Power Plus |
| Packaging Type | Drum |
| Sheath Material | FR PVC |
| Cable Standard | IS 7098 |
| Brand Name | RR Kabel |
Minimum order quantity: 100 Meter
We provide most premium quality RR Kabel Copper Armoured Cables with the best in class standards and performance available.
Features:
₹ 1235 / Meter Get Latest Price
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 120 sq mm |
| Core Count | 4 Core |
| Insulation Material | XLPE |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Screen Type | Copper Tape |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Brand | Gloster |
| Sheath Material | FRLS PVC |
| Packaging Type | Drum |
| Cable Standard | IS 7098 Part 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sq mm |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Application | Control Cable |
| Voltage | 1100 V |
| Cable Shape | Round |
| Packaging Type | Roll |
| Outer Sheath | FRLS PVC |
| Core Colour | Black Numbered |
| Standard | IS 7098 |
We provide most premium quality Polycab Copper Armoured Cables with the best in class standards and performance available
Features:-
₹ 225 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 8 Core |
| Size (Cross-Sectional Area) | 2.5 sq.mm |
| Conductor Size | 2.5 sq.mm |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Control Cable |
| Conductor Material | Copper |
| Cable Length | 1000 meter |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Brand | Polycab |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Sheath Type | FR |
We provide most premium quality Polycab Copper Armoured Cables with the best in class standards and performance available
Features:-
₹ 825 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Cable Length | 500 m |
| Armouring Type | Strip Armoured |
| Insulation Material | PVC |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Copper |
| Application | Power Cable |
| Brand | Polycab |
| Cable Shape | Round |
| Outer Sheath | FRLS |
| Sheath Type | FRLS |
| Packaging Type | Drum |
| Standard | IS 7098 |
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.5 sqmm |
| Cable Type | Armoured |
| Conductor Size (mm²) | 1.5 mm² |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Cable Length | 500 meter |
| Insulation Material | XLPE |
| Fire Performance | FRLS |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Armouring Type | GI Steel Wire |
| Armour Type | GI Steel Wire |
| Number of Cores | 2 Core |
| Application | Control Cable |
| Outer Sheath | FRLS |
| Brand | Polycab |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Jacket Color | Red |
| Standard | IS 7098 |
| Cable Application | Control |
₹ 1175 / Meter Get Latest Price
| Conductor Material | Copper |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 70 sq mm |
| Insulation Material | PVC |
| Armouring Type | Steel Strip (FY) |
| Brand | Gloster |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
Minimum order quantity: 100 Meter
We provide most premium quality Copper Armoured Cable with the best in class standards and performance available
Features:
₹ 121 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 7 Core |
| Conductor Size | 1.5 sq.mm |
| Armouring Type | Wire Armoured |
| Armour Type | Wire Armoured |
| Insulation Material | XLPE |
| Conductor Material | Copper |
| Application | Control Cable |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Cable Length | 1000 meter |
| Brand | KEI |
| Packaging Type | Roll |
| Sheath Type | FRLS |
We provide most premium quality KEI Copper Armoured Cables with the best in class standards and performance available
Features:-
₹ 165 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 25 sqmm |
| Number of Cores | Four Core |
| Core Count | 4 Core |
| Cable Length | 500 m |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Conductor Material | Aluminium |
| Insulation Material | XLPE |
| Armour Type | Strip Armoured |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | KEI |
₹ 1840 / Meter Get Latest Price
| Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Size | 50 sqmm |
| Insulation Material | XLPE |
| Rated Voltage | 1100 V |
| Armouring Type | Steel Wire (WY) |
| Brand | KEI |
| Cable Shape | Round |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Outer Sheath | FRLS |
| Voltage Grade | 1.1 kV |
| Application | Power Cable |
| Conductor Type | Stranded |
| Standard | IS 7098 |
| Deals in | New |
Neeraj Gupta
Bansal Electricals
Ground Floor, 1559-B, 1559-B/1, Bhagirath Palace, Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India