Pioneers in the industry, we offer aluminium underground armoured cable, 1.1kv, 3.5 core, 95 sqmm, xlpe, gi steel strip and aluminium underground armoured cable, 1.1kv, 3.5 core from India.
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 95 sqmm |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armouring Type | GI Steel Strip |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Cable Length | 500 m |
| Standard | IS 7098 |
| Insulation Material | XLPE |
| Outer Sheath | PVC |
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 95 sqmm |
| Brand | Polycab |
| Armouring Type | Steel Flat Strip |
| Conductor Material | Aluminium |
| Armour Type | GI Steel Strip |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Number Of Cores | 3.5 Core |
| Standard | IS 7098 |
| Insulation Material | XLPE |
| Outer Sheath | PVC |
Neeraj Gupta
Bansal Electricals
Ground Floor, 1559-B, 1559-B/1, Bhagirath Palace, Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India