Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer flexible control cable.
₹ 118 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | Four Core |
| Conductor Size | 16 sqmm |
| Conductor Cross-sectional Area | 16 sq mm |
| Core Count | 4 Core |
| Cable Length | 100 m |
| Brand | KEI |
| Insulation Type | FR |
| Standard | IS 694 |
| Voltage Grade | 1100 V |
| Armour Type | Unarmoured |
| Length | 500 m |
| Outer Sheath | FR PVC |
| Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Is It Water Resistance | Non Water Resistance |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Meter
Neeraj Gupta
Bansal Electricals
Ground Floor, 1559-B, 1559-B/1, Bhagirath Palace, Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India